akwarystyka

Co warto wiedzieć o akwarystyce?

Akwarystyka to pojęcie, jakie interesuje wiele osób. Aktualnie coraz częściej sięgamy po hodowlę rybek, jaka daje wiele satysfakcji. Okazuje się, że jest ona znana już od setek lat. Co warto wiedzieć o akwarystyce? Czym cechuje się to zagadnienie? Co daje hobby tego typu?

Czym jest akwarystyka?

Najprościej rzecz ujmując, jest to dziedzina wiedzy na temat hodowli zwierząt i roślin wodnych. Wodne organizmy znajdują się w tym wypadku w akwarium. Wyróżnić można akwarystykę słodkowodną i morską – jest to podział ze względu na warunki, w jakich rozwijają się zwierzęta i rośliny. Najpopularniejsza jest słodkowodna akwarystyka. W Polsce większość zbiorników wodnych to te, w jakich żyją słodkowodne organizmy. Co ciekawe, w takim akwarium znajdziemy stworzenia, jakie zamieszkują w warunkach naturalnych:

  • stawy,
  • sadzawki,
  • rzeki,
  • jeziora itp. 

Morska akwarystyka

Warto zauważyć, że morska akwarystyka jest uprawiana rzadziej w naszym kraju. jest to związane z większymi kosztami przygotowania i prowadzenia akwarium. Roślinność i zwierzęta morskie są bardzo wymagające i wrażliwe na wszelkie zmiany. Zbiornik powinien być większy niż 200 litrów, przy czym trzeba tutaj skorzystać z żywej skały wapiennej. Nie zapominajmy o oświetleniu, jakie dopasujemy do głębokości zbiornika wodnego. W tym miejscu znajdują się piękne i kolorowe rybki, 

Akwarystyka to pojęcie, jaki fascynowało już Sumerów. Hodowali oni ryby w celach konsumpcyjnych i rozrywkowych. Z kolei w starożytnych Chinach trzymano wodne organizmy w wazach z gliny. Powszechnie morskie ryby były hodowane przez Rzymian.