Jakie są rodzaje wędek?

Dla kompletnego laika wędka wygląda bardzo prosto. Ot kijek z kołowrotkiem i żyłką. Gdyby się jednak przyjrzeć temu urządzeniu bliżej, łatwo da się zauważyć, że występują nie tylko inne sposoby montażu wędek, ale również zupełnie inne ich konstrukcje.

Jakie są rodzaje kijów?

Wędki z podziału na określone kije dzielą się na te w wersji teleskopowej, segmentowej i oczywiście jednoczęściowej. Wędki jednoczęściowe są zdecydowanie najdłuższe i sięgają nawet do 13 metrów. Wędki segmentowe i teleskopowe są znacznie krótsze i ich długość rzadko, kiedy przekracza 7 metrów.

Rodzaje wędek

Najpoważniejszy jednak podział wędek to ten ze względu na określone typy wędkowania. Wśród tego podziału wymienić można, chociażby wędki karpiowe Prologic, wędki tyczki lub też wędki spinningowe.

Wędka tyczka to bardzo minimalistyczne urządzenie, które jest bardzo długie i pozbawione kołowrotka.

Wędka karpiowa to natomiast jak sama nazwa wskazuje, wędka używana do łowienia karp.i Jest stosunkowo ciężką oraz posiada całkiem duży ciężar wyrzutu. Jej długość to najczęściej 4 metry. Cechą charakterystyczną jest bardzo duża sztywność i twardość. Poleca się razem z nią stosowanie solidne podpórki.

Ostatnim typem wędki jest popularny spinning, czyli wędka używana do łowienia ryb drapieżnych, Jest ona dosyć krótka, ponieważ potrafi mieć nawet zaledwie 2 metry. To o czym należy pamiętać, decydując się na taką wędkę to fakt, że jest ona z reguły wybierana przez doświadczonych już wędkarzy.