Najważniejsze zasady łowienia lina

Lin jest rybą, która charakteryzuje się połączeniem niezwykłej delikatności i umiejętności ukrywania się, z dużą energią i walecznością podczas złapania na haczyk. Dodatkowo sama barwa i wygląd tej ryby są niezwykle atrakcyjne. Połączenie wyglądu i trudności związanej ze złowieniem powoduje, że lin jest jedną z najchętniej łowionych ryb w Polsce. Najchętniej nie oznacza jednak najskuteczniej. Jakie zatem są zasady łowienia lina?

Gdzie szukać lina?

Najważniejszą sprawą podczas chęci podjęcia wyzwania złowienia lina, jest oczywiście znalezienie odpowiedniego łowiska, w którym ta ryba będzie występowała. W pierwszej kolejności należałoby sprawdzić różnego rodzaju pobliskie zbiornik retencyjne, wyrobiska i stawy. Jeśli w pobliżu są jeziora, również w nich może się znajdować lin.

Warto też pamiętać o tym, o jakiej porze roku można na lina polować. Zdecydowanie najlepszy moment to wczesne lato lub późna jesień. Pamiętać także należy, że lina nie należy łowić w nocy i w ciągu słonecznego dnia. Najlepiej biorą podczas dnia pochmurnego.

Jaką stosować zanętę na lina?

Osobną sprawą podczas łowienia tej ryby jest kwestia przynęty. Zanęta na lina przybierać może różne postacie. Od zanęty na karpia, która bardzo dobrze się tu spisuje, po różnego rodzaju proteinowe kuleczki, aż po specjalne rybie smaki. Nie oznacza to jednak tego, że lin bierze tylko na sztuczną przynętę. Smakuje on też w czerwonych robakach, których zawsze każdy wędkarz ma pod dostatkiem.